wywiad z prof. Urszulą Bartkiewicz czasami warto przypomnieć... lateralizacja książki z dużą dawką interesującej wiedzy czy można uczyć się muzyki obserwując mistrzów? ćwiczenie ( planowanie, wyobraźnia, pamięć, motywacja, czas) stowarzyszenie


proste i skuteczne

Te  rady  przyniosą skutek, jeśli jesteś przygotowany najlepiej jak na ten moment możesz. 

Dąż  do mistrzostwa ale nie pozwól  ograniczać się perfekcjonizmem.  Jesteś człowiekiem i pomyłki należą do natury twojego uczenia się . Są  informacjami, odpowiedzią na pytanie  nad czym  pracować. Analizuj błędy po koncertach i znajduj nowe sposoby na ich poprawienie. Myśl i eksperymentuj.
 
Śpij dobrze. Regularny wypoczynek  jest najlepszą drogą do kontroli nad emocjami. Chodząc spać o tej samej porze i wstawiając również, zapewniasz twojemu ciału i twojej głowie optymalne funkcjonowanie. Studenci mający regularny system pracy i wypoczynku  są skuteczniejsi w uczeniu się około 30%. Twój mózg kontynuuje uczenie się podczas snu. Integruje i utrwala informacje. Taki system jest ważny dla ciebie i dla dobrego przypominania.
 
Utrzymuj poziom kofeiny i cukru na takim samym poziomie jak co dzień, nie wprowadzaj żadnych zmian ani nie eksperymentuj z używkami czy lekami. Twoje ciało i mózg pracują najlepiej, kiedy dzień koncertu przebiega tak jak inne dni. 
 
Naucz się oddychać głęboko i spokojnie. Próbuj skupiając się na oddechu i jego tempie. Jeśli jest to dla Ciebie kłopotliwe spróbuj skierować miłe i pełne spokoju wspomnienie, najlepiej związane z kontaktem z naturą. Naucz się je przywoływać tak dobrze , żebyś czuł /a się  i słyszał/a i widziała wszystko to co wtedy było dla Ciebie spokojne i  miłe. Utrwalaj to i sprawdzaj reakcje swojego ciała we wszystkich możliwych sytuacjach.  
 
Nie  ćwicz  dzień przed koncertem . Ćwiczenie może po pierwsze spowodować wzrost niepokoju  który nie zmniejszy się nawet wtedy gdy idziesz spać. Badania pokazują, że to co ćwiczysz dzień przed koncertem raczej popsuje ci wykonanie niż je poprawi. Dlaczego? Ponieważ te ostatnio uczone informacje ciągle krążą w pamięci krótkoterminowej i nakładają się  na to co już umiesz ale trochę chaotycznie.   Jeśli tego potrzebujesz możesz przegrać utwory w wolnym tempie ale nie ćwicz. Ten dzień poświęć na relaks i odpoczynek, z głębokim przekonaniem, że to dla twojego wykonania najlepsza z możliwości. 
 

Numer: 112

Autor: Ewa Biały

Data: 15.02.2011